Schedule


All Sessions Will Be Held in the IUPUI Campus Center (Building Code CE), 420 University Blvd, Indianapolis, IN 46202
8:30 - 9:00 a.m.
Registration and Breakfast  (Outside Room 450 ABC)
9:00 - 9:15 a.m.
Preliminary Remarks and Welcome (Room 450 AB)
9:15 - 10:00 a.m.
Plenary: Active Learning Pedagogies in Active Learning Spaces: Theory and Practice in Feminist Classrooms, Julie Goodspeed-Chadwick (Room 450 AB)
10:00 - 10:15 a.m.
Break
Concurrent Presentations 1 - 10:15 - 10:45 a.m.
Room 305:
Inspiring Students in STEM through Authentic Research in Global Health Grand Challenges (Kathleen Marrs and James Marrs)
Room 306:
Breathing New Life Into the Academic Program Review Process
(Dedra Daehn and Erin Crisp) 
Room 307:
Learning Together: Active Learning in Classroom Peer Groups
(Erin Engels)
Room 308:
Fostering Empathic Development within Engineering Curricula
(Justin Hess)
Room 309:
Practicing What We Preach: Creating Faculty-Led Communities of Practice
(Adam Barragato and Amy Haston ) 
Room 409:
LEAP to Leadership Development: Supporting Student Success, Engagement and Structured Reflection (Deborah Getz) 
10:45 - 11 a.m.
Break
Concurrent Presentations 2 - 11 - 11:30 a.m.
Room 305:
Transferrable skills Gained from Experience as a Peer-Leader in a PLTL program (Anthony Chase, Pratibha Varma-Nelson, Prathima Lakmala, and Anusha Rao)
Room 306:
Designing Taxonomies to Guide Quality Design of HIPs:  Challenges and Opportunities (Julie Hatcher, Jennifer Thorington Springer, Matt Rust, and Amy Powell)
Room 307:
Using Visible Thinking Routines to Teach Critical Thinking
(Krista Hoffmann-Longtin)
Room 308:
Exploring Cognitive Dissonance between Instruction and College Students’ Real-World Challenges
(Pam Britton Reese and Ludwika Goodson)
Room 309:
Developing a Teaching Philosophy Statement through a Critical Reflection Process (Laura Romito, M. Kim Saxton, and Lisa Contino)
Room 409:
Integrative Learning in General Education and the Major: Faculty Building Student Communities and Learning to Love One Another's Disciplines
(Andrew Buckle, Maureen Keller, Heather King, Claire Maxon, and Jason Roth)
11:30 - 11:45 a.m.
Break
Concurrent Presentations 3 - 11:45 – 12:15 p.m.
Room 305:
Embedding Collaborative and  Entrepreneurial Experiences in the Classroom
(Zeb Wood)
Room 306:
Using Taxonomies to Enhance and Sustain the Quality of High Impact Practices
(Jennifer Thorington  Springer, Brian Benedict, James Marrs, Tom Marvin, and Rob Elliott)
Room 307:
Learners' Perspectives on ePortfolios: A Complement to the ePortfolio Showcase
(Susan Kahn, Alexa Clingerman, Hannah Eickhoff, and Ghaliah Jali)
Room 308:
Case-Based Education to Improve Learning and Faculty Teaching in a Clinical Setting
 (Elizabeth Wetzel, Diane Lorant, Sara Kane, and Sarah Worrell)
Room 309:
Writing Meaningful Syllabi: Exercise(s) in Reflection (Aimee Zoeller)
Room 409:
Launching and Sustaining Multi-Institutional Networks to Foster Innovations in Teaching
(Kathy Johnson, TJ Rivard, and William McKinney)
12:15 - 1:15 p.m.
Lunch (Room 450 AB)
1:15 - 2:15 p.m.
Keynote: The Network is the Deliverable: Shifting the Metaphor in Professional Development, Gardner Campbell (Room 450 AB)
2:15 - 3:30 p.m.
Poster Session, ePortfolio Showcase, Exhibitors, Tweet-up, Presenters’ Reception (Room 450 C and foyer)